FRU-FYRU » FRRA » USA Rugby »   About » Contact » Advertising » Legal » Donations »
Rugby in Florida - 100% Florida Rugby since 2012
The Sideline Whisperer
         
 
All games for 2018-2019  
 
FYRU U19 Boys
AKA FYRU U19 Boys • 16 Teams
Only scores will posted. To view standing please visit the FRYU website.
Commisioner:
 
Schedule* (70 games) Printer Friendly
Click on any team for game details. Click on the date to view all games on that date. The first team is the home team.
Friday, January 19, 2018
  Westside U19  58  - 3   Sebastian River U19 Rob Leach Details  
Saturday, January 20, 2018
  Tampa U19  29  - 0   Naples Bears U19 Simon Page Details  
  West Volusia U19  -   Sarasota Surge U19 Not Announced Details  
    CANCELLED.
  Jupiter U19  21  - 34   Wellington U19 Ciaran McCourt Details  
  Key Biscayne U19  12  - 36   Okapi U19 Ross Devonport Details  
  Gibbons U19  45  - 7   Aquinas U19 Craig Kartiganer Details  
  West Pines U19  30  - 10   Boca Raton U19 Francisco Lopez Details  
  Cape Pirates U19  17  - 12   Orlando U19 Richard Marroquin Details  
Saturday, January 27, 2018
  Boca Raton U19  13  - 36   Gibbons U19 Jokin Osete Details  
  Aquinas U19  13  - 24   West Pines U19 Algy Dzerefos Details  
  Wellington U19  19  - 12   Okapi U19 Rocco Kryns Details  
  Jupiter U19  52  - 15   Key Biscayne U19 Mark Martinovic Details  
  Orlando U19  12  - 10   Westside U19 Anthony Rogers Details  
  Sebastian River U19  3  - 28   Naples Bears U19 Roy Monk Details  
    Swtiched home games
  West Volusia U19  0  - 25   Cape Pirates U19 Preston Bates Details  
  Sarasota Surge U19  0  - 25   Tampa U19 Simon Page Details  
Saturday, February 3, 2018
  Tampa U19  5  - 42   Orlando U19 Kahlil Harrison Details  
  Sebastian River U19  12  - 43   Cape Pirates U19 Yusef Johnson Details  
  Westside U19  -   West Volusia U19 Anthony Rogers Details  
  Naples Bears U19  41  - 15   Sarasota Surge U19 Pat O'Donnell Details  
  Key Biscayne U19  26  - 70   Wellington U19 Jokin Osete Details  
  West Pines U19  20  - 38   Gibbons U19 Harold Hickey Details  
  Jupiter U19  40  - 5   Okapi U19 Chris Roehm Details  
Saturday, February 10, 2018
  Boca Raton U19  20  - 15   Aquinas U19 Algy Dzerefos Details  
    Moved from 2/3/2018
Friday, February 16, 2018
  Wellington U19  10  - 17   Jupiter U19 Ross Devonport Details  
  Okapi U19  31  - 7   Key Biscayne U19 Ruben Alvo Details  
  Sebastian River U19  3  - 28   Westside U19 Roy Monk Details  
Saturday, February 17, 2018
  Orlando U19  26  - 0   Cape Pirates U19 Keith Pereira Details  
  Sarasota Surge U19  44  - 19   Naples Bears U19 Pat O'Donnell Details  
  West Volusia U19  0  - 20   Tampa U19 Not Announced Details  
    Forfeit by West Volusia
  Boca Raton U19  45  - 30   West Pines U19 Algy Dzerefos Details  
Saturday, February 24, 2018
  West Pines U19  31  - 22   Aquinas U19 Fabrice Calmettes Details  
  Key Biscayne U19  0  - 20   Jupiter U19 Not Announced Details  
    Forfeit by Key Biscayne
  Okapi U19  34  - 31   Wellington U19 Cisco Lopez Details  
  Cape Pirates U19  7  - 5   Westside U19 Richard Marroquin Details  
  Orlando U19  25  - 0   West Volusia U19 Randall Johnson Details  
  Tampa U19  -   Sarasota Surge U19 Not Announced Details  
  Naples Bears U19  20  - 0   Sebastian River U19 Michael Elliott Details  
    Forfeit by Sebastian River
Saturday, March 3, 2018
  Sarasota Surge U19  19  - 33   Orlando U19 Gary Nation Details  
  Westside U19  20  - 0   West Volusia U19 Not Announced Details  
    Forfeit by West Volusia.
  Wellington U19  20  - 0   Key Biscayne U19 Not Announced Details  
  Okapi U19  25  - 28   Jupiter U19 Craig Kartiganer Details  
  Aquinas U19  15  - 10   Boca Raton U19 Jokin Osete Details  
  Gibbons U19  64  - 0   West Pines U19 Mark Martinovic Details  
Monday, March 5, 2018
  Aquinas U19  7  - 58   Gibbons U19 Ross Devonport Details  
    From 2/16/2018
Thursday, March 8, 2018
  Gibbons U19  52  - 19   Boca Raton U19 Algy Dzerefos Details  
    Moved from 2/24/2018
Saturday, March 10, 2018
  Naples Bears U19  0  - 20   Tampa U19 Not Announced Details  
    Forfeit by Naples.
Saturday, March 17, 2018
  Tampa U19  19  - 28   Westside U19 Pat O'Donnell Details  
    1st vs 4th Region (1) – District 1 & 2 - Semifinal 1
  Orlando U19  14  - 13   Cape Pirates U19 Yusef Johnson Details  
    2nd vs 4th - Region (1) – District 1 & 2 - Seminfal 2
  Jupiter U19  64  - 14   West Pines U19 Rocco Kryns Details  
    1st District 3 vs 2nd District 4 - Semifinal 1
  Gibbons U19  50  - 7   Wellington U19 Ross Devonport Details  
    1st District 4 vs 2nd District 3 - Semifinal 2
  Boca Raton U19  12  - 33   Key Biscayne U19 Mark Martinovic Details  
    Division 2 Playoffs
  Aquinas U19  5  - 54   Okapi U19 Ciaran McCourt Details  
    Division 2 Playoffs
Saturday, March 24, 2018
  Sebastian River U19  12  - 54   Aquinas U19 Richard Marroquin Details  
    Division 2 Playoffs
  Okapi U19  54  - 12   Naples Bears U19 Algy Dzerefos Details  
    Division 2 Playoffs
  Sarasota Surge U19  27  - 28   Boca Raton U19 Jennifer Heath Details  
    Division 2 Playoffs
  Orlando U19  19  - 7   Westside U19 Haylee Slaughter Details  
    Regional Finals
  Gibbons U19  31  - 12   Jupiter U19 Cisco Lopez Details  
    Regional Finals
  Wellington U19  -   West Pines U19 Not Announced Details  
    Consolation Match. CANCELLED
  Tampa U19  5  - 3   Cape Pirates U19 Simon Page Details  
    Consolation Match
Saturday, March 31, 2018
  Naples Bears U19  -   Sarasota Surge U19 Not Announced Details  
    Division 2 Playoffs
Saturday, April 7, 2018
  Naples Bears U19  -   Aquinas U19 Not Announced Details  
    Division 2 Playoffs - CANCELLED
  Okapi U19  35  - 14   Boca Raton U19 Craig Kartiganer Details  
    Division 2 Playoffs
  Key Biscayne U19  -   Sarasota Surge U19 Not Announced Details  
    CANCELLED - Division 2 Playoffs
  Orlando U19  0  - 38   Jupiter U19 Gary Nation Details  
    Winner is State Finalist
  Gibbons U19  31  - 21   Westside U19 Algy Dzerefos Details  
    Winner is State Finalist
Saturday, April 14, 2018
  Sarasota Surge U19  0  - 20   Okapi U19 Not Announced Details  
    Division 2 Playoffs - Sarasota fofeits.
  Aquinas U19  26  - 42   Key Biscayne U19 Ciaran McCourt Details  
    Division 2 Playoffs
  Boca Raton U19  21  - 39   Naples Bears U19 Chris Roehm Details  
    Division 2 Playoffs
Saturday, April 21, 2018
  Gibbons U19  -   Jupiter U19 Not Announced Details  
    U19 Boys Div 1 State Final

*Not official standings or Schedules. Done to the best of our knowledge. Details may change at any time. Please contact the comissioner for this Championship for official standings or the Official Florida Rugby Union website - www.floridarugby.org.

ADVERTISEMENT
 
ADVERTISEMENT
 
 
 
Teams (16)
Click on a team's name to see complete schedule
 
Cape Pirates U19 | Cocoa Beach (North) - 32 players.
Coach: Steve Roper (Level: N/A)
Match Sec: Steve Roper
 
Naples Bears U19 | Naples (North) - 35 players.
Coach: Paul Rokela (Level: N/A)
Match Sec: Paul Rokela
 
Orlando U19 | Orlando (North) - 20 players.
Coach: Randy Voegele (Level: N/A)
Match Sec: Randy Voegele
 
Sarasota Surge U19 | Sarasota (North) - 12 players.
Coach: Gary Jones (Level: N/A)
Match Sec: Kenny Thompson
 
Sebastian River U19 | Sebastian (North) - 26 players.
Coach: Allan Dobson (Level: N/A)
Match Sec: Allan Dobson
 
Tampa Krewe U19 | Tampa (North) - 29 players.
Coach: Dave McFadden (Level: N/A)
Match Sec: Dave McFadden
  N/A
West Volusia U19 | Daytona Beach (North) - 13 players.
Coach: NA NA (Level: N/A)
Match Sec: Tom Ramsey
 
Westside Wolverines U19 | Jacksonville (North) - 25 players.
Coach: Kevin Wathen (Level: N/A)
Match Sec: Kevin Wathen
 
Jupiter Sharks U19 | Jupiter (South A) - 63 players.
Coach: Dave Sellepack (Level: N/A)
Match Sec: Eva Habib
 
Key Biscayne Rugby Rats U19 | Miami (South A) - 14 players.
Coach: Pablo Cremashi (Level: N/A)
Match Sec: Marcelo Di Cugno
 
Okapi Wanderers U19 | Weston (South A) - 40 players.
Coach: Gavin McLeavy (Level: N/A)
Match Sec: Mariana Gallo
 
Wellington Wizards U19 | West Palm Beach (South A) - 46 players.
Coach: NA NA (Level: N/A)
Match Sec: NA NA
 
Boca Raton Buccaneers U19 | Boca Raton (South B) - 23 players.
Coach: Garth Duff-Gray (Level: N/A)
Match Sec: Garth Duff-Gray
 
Cardinal Gibbons U19 | Fort Lauderdale (South B) - 0 players.
Coach: Eric Aumann (Level: N/A)
Match Sec: Eric Aumann
 
St. Thomas Aquinas U19 | Fort Lauderdale (South B) - 44 players.
Coach: John Crabtree (Level: N/A)
Match Sec: Matthew Wells
 
West Pines U19 | Pembroke Pines (South B) - 23 players.
Coach: Javier Esteve (Level: N/A)
Match Sec: Jessica Bennett
 
Information
Division 1 Region (1) Seeding

Tampa*
Orlando*
Cape*
Jacksonville

*Tie-Breaker used for Tampa, Orlando & Cape three way tie on 20 competition points. No team held a head to head over the two other two tied teams. Next tie-breaker was out of conference play which was N/A, finally points scored per conference match played: Tampa (49/6 = 8.16), Orlando (51/6 = 8.50), Cape (59/6 = 9.83)

Division 1 Region (2) Seeding

Cardinal Gibbons
Jupiter
Wellington
West Pines

Regional Semi-Finals – March 17th 2018

Region (1) – District 1 & 2

Semi-Final (1) – 1st (Tampa) hosting 4th (Jacksonville)
Semi-Final (2) – 2nd (Orlando) hosting 3rd (Cape)

Region (2) – District 3 & 4

Semi-Final (1) – 1st District 3 (Jupiter) hosting 2nd District 4 (West Pines)
Semi-Final (2) -1st District 4 (Cardinal Gibbons) hosting 2nd District 3 (Wellington)

Regional Finals / Consolation Matches – March 24th 2018

Region (1) Final – Winner Semi (1) v Winner Semi (2) – Highest seed hosts
Region (1) Consolation Match – Loser Semi (1) v Loser Semi (2) – Highest seed hosts
Region (2) – Final – Winner Semi (1) v Winner Semi (2) – Highest seed hosts
Region (2) Consolation Match – Loser Semi (1) v Loser Semi (2) – Highest seed hosts

State Semi-Finals – April 7th 2018

State Semi-Final (1) – Region (1) Winner hosting Region (2) Runner-Up
State Semi-Final (2) – Region (2) Winner hosting Region (1) Runner-Up

State Championship – April 21st 2018

State Championship Match – Winner State Semi (1) v Winner State Semi (2)

Division 2 Playoffs

4 week round robin – Top 2 teams playoff in Division 2 Championship on April 21st at Florida Rugby Championships

Week (1) – March 17

Key Biscayne @ Boca Raton
Okapi @ St Thomas

Week (2) – March 24

St Thomas @ SRHS
Naples @ Okapi
Boca @ Sarasota

Week (3) – March 31

Sarasota @ Naples

Week (4) – April 7

St Thomas @ Naples
Boca @ Okapi
Sarasota @ Key Biscayne

Week (5) – April 14

Okapi @ Sarasota
Key Biscayne @ St Thomas
Naples @ Boca

Division 2 Championship – April 21st – FYRU Hosted

1st place v 2nd place



 
 
 
 
TOP OF PAGE Home
This website is not officially affiliated with any Union or rugby organization.. © charlee.com 2012 - 2018